Z niniejszego tekstu dowiesz się w jaki sposób działamy w sprawach frankowych i jakie dokumenty będą konieczne do podjęcia przez nas czynności w sytuacji, w której zdecydujesz się na powierzenie nam Twojej sprawy.
Sprawami frankowymi są sprawy o roszczenia związane z umową kredytową waloryzowaną, denominowaną lub indeksowaną do franka szwajcarskiego. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że w tego typu sprawach możliwe jest postawienie żądania o zapłatę, o stwierdzenie nieważności umowy lub o ustalenie abuzywności postanowień umownych. Ustalenie abuzywności prowadzi do stwierdzenia, że konsument (kredytobiorca) nie jest związany postanowieniami niedozwolonymi. Takie ustalenie co do zasady prowadzi do uznania umowy za nieważną, a to wobec tego, że bez tego typu postanowień umowa kredytowa nie nadaje się do wykonywania. Ostateczny skutek ustalenia abuzywności postanowień umowy kredytowej jest zatem analogiczny, jak przy stwierdzeniu nieważności umowy, ale oparty jest o inne podstawy prawne.
Analiza sprawy
Sprawę rozpoczynamy od przeprowadzenia analizy Twojej sprawy. Analiza wykonywana jest przez Kancelarię w oparciu o skierowane przez Klienta zlecenie i jest odpłatna. Przed przystąpieniem do analizy przeprowadzamy z Tobą krótką rozmowę, w której ustalamy najważniejsze elementy stanu faktycznego. Następnie przechodzimy do zbadania przedstawionych przez Ciebie dokumentów. Odnośnie dokumentów mowa będzie w dalszej części tekstu.
Po zakończeniu analizy przygotowujemy dla Ciebie ocenę prawną, w której wskazujemy możliwe kierunki podważenia umowy kredytowej, możliwe do postawienia w pozwie żądania oraz, co do zasady, wysokość kwoty jaka może być dochodzona w sprawie. Ocena prawna może zawierać również inne elementy, zależne od stanu faktycznego (np. omówienie kwestii wpływu rozwodu na możliwość podjęcia działań w sprawie).
Przygotowaną ocenę otrzymasz od nas w formie pliku .pdf. Pamiętaj, że powierzenie nam przeprowadzenia analizy nie oznacza, że będziesz zobowiązany do zawarcia z nami umowy o świadczenie usług prawnych co do działań na dalszym etapie sprawy.
Dalsze kroki
W przypadku, w którym po zapoznaniu się z przygotowaną przez nas oceną prawną będziesz zainteresowany powierzeniem nam prowadzenia sprawy, przygotujemy dla Ciebie stosowną ofertę. W ofercie przedstawiamy wysokość oczekiwanego przez nas wynagrodzenia oraz zasady rozliczeń. Za sprawy frankowe rozliczamy się w formie ryczałtowej, przy czym w ofercie wskazujemy, które z czynności objęte są wynagrodzeniem ryczałtowym, a które będą płatne dodatkowo i w jakiej stawce. Kwestia ta wynika z niemożności przewidzenia wszystkich sytuacji, jakie mogą wystąpić w sprawie, a niezależnych od Kancelarii (np. Sąd wyznaczy więcej terminów rozpraw, niż standardowo występujących w tego typu sprawach). Oferta może przewidywać także wynagrodzenie dodatkowe, tak zwane wynagrodzenie od sukcesu. Jednakże i w tym przypadku, już na etapie przedstawienia oferty, będziesz miał świadomość ile takie wynagrodzenie może wynieść.
Jeżeli zaakceptujesz naszą ofertę, przygotujemy dla Ciebie projekt umowy o świadczenie usług prawnych oraz projekt pełnomocnictwa.
Umowa określa przedmiot – wyraźnie wskazujemy jakie czynności Kancelaria ma podjąć w sprawie, wynagrodzenie i zasady rozliczeń – tożsame z zaakceptowaną przez Ciebie ofertą, oraz inne elementy - wskazujące na obowiązki Kancelarii i Klienta, określające zasady współpracy itp.
Przygotowany przez nas projekt umowy zostaje do Ciebie przesłany w celu umożliwienia zapoznania się z propozycją. Wraz z projektem umowy otrzymasz również projekt pełnomocnictwa, a zatem dokumentu, na podstawie którego będziemy działać w sprawie.
W sytuacji w której zaakceptujesz w/w dokumenty, dochodzi do podpisania umowy. Jednocześnie poprosimy Cię o złożenie podpisu na pełnomocnictwie.
Pamiętaj, że w przypadku, w którym z różnych względów nie możesz stawić się osobiście do naszego biura, możliwe jest przesłanie przez Ciebie podpisanej umowy oraz pełnomocnictwa za pośrednictwem operatora pocztowego lub kuriera.
Pismo przedsądowe
Po zawarciu umowy i uzyskaniu od Ciebie pełnomocnictwa przygotowujemy projekt pisma przedsądowego, które kierujemy do kredytodawcy. Pismo to jest wezwaniem do zapłaty. W piśmie pokrótce wskazujemy argumenty uzasadniające roszczenie oraz określamy termin do uiszczenia przez bank żądanej kwoty, na wskazany przez Ciebie rachunek bankowy. Co istotne, nigdy nie podajemy rachunku Kancelarii w wezwaniach do zapłaty. To są Twoje pieniądze i powinny trafić bezpośrednio do Ciebie.
Pozew
Mając na względzie praktykę kredytodawców, należy mieć na uwadze to, że wezwanie przedsądowe, jakkolwiek istotne dla sprawy wobec konieczności zapobiegnięcia postawienia powodowi zarzutu o przedwczesnym skierowaniu sprawy pod rozstrzygnięcie Sądu, okaże się bezskuteczne. W konsekwencji dalszym krokiem będzie przygotowanie i skierowanie pozwu do właściwego sądu.
Po przygotowaniu projektu pozwu, przesyłamy go do Ciebie, tak byś mógł się z nim zapoznać. Robimy to ze względu na konieczność opisania w nim Twojej indywidualne sytuacji, którą tylko Ty możesz zweryfikować. Po ostatecznej akceptacji projektu, przekażemy Ci dane do uiszczenia opłaty sądowej oraz opłaty skarbowej od pełnomocnictwa i poprosimy o przekazanie potwierdzeń ich uiszczenia celem załączenia do pozwu. Po skompletowaniu załączników kierujemy pozew do Sądu.
Jakkolwiek sprawą będzie zajmować się Kancelaria, tak Twój udział również będzie istotny. W toku sprawy dojdzie do przesłuchania Cię przez Sąd, a także do odebrania od Ciebie przez Sąd oświadczenia o tym, że jesteś świadomy skutków jakie wyrok może przynieść i na te skutki się godzisz. Kwestia ta wynika z ugruntowanego orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, które to nakazuje odebranie takiego oświadczenia od kredytobiorcy – konsumenta. W tym zakresie również będziesz mógł jednak liczyć na wsparcie Kancelarii i wyjaśnienia skutków orzeczenia sądu jeszcze zanim zdecydujesz się na powierzenie nam prowadzenia sprawy.
Konieczne dokumenty
Aby działać w sprawie, i to już na etapie przeprowadzenia analizy, koniecznym będzie przekazanie przez Ciebie umowy kredytowej oraz jej załączników, w tym regulaminu. Tu jednak należy wskazać, że brak regulaminu nie wyklucza przeprowadzenia analizy, a to wobec tego, że zdarzają się umowy kredytowe, w których istotne dla sprawy postanowienia znajdują się wyłącznie w samej umowie. Obok umowy i załączników, koniecznym jest przekazanie Kancelarii również aneksów do umowy. Pamiętaj, że nie musisz specjalnie zastanawiać się które dokumenty będą konieczne, a które są bez znaczenia. Kieruj się zasadą, że lepiej przekazać więcej dokumentów, niż mniej. Ich oceną oraz przydatnością dla sprawy zajmie się Kancelaria.
Przed skierowaniem zlecenia co do przeprowadzenia analizy Twojej sprawy warto również uzyskać od banku stosowne zaświadczenia dotyczące kredytu. Jeżeli takie zaświadczenia przedłożysz do analizy, to możliwe będzie określenie wysokości kwoty jaka może być dochodzona w sprawie już na etapie przygotowania oceny prawnej. Brak takich zaświadczeń nie uniemożliwia przeprowadzenia oceny, jednakże nie będzie ona mogła zawierać wyraźnego określenia takiej kwoty. Pozyskanie takich zaświadczeń w każdym przypadku będzie jednak konieczne do przygotowania przez Kancelarię oferty i umowy.
Zaświadczenia możesz uzyskać od banku, bądź to poprzez złożenie stosownego wniosku za pośrednictwem operatora pocztowego na adres siedziby banku (uwaga – część banków przyjmuje zasadę, że konieczne jest skierowanie takiego wniosku na przygotowanych przez nie szablonach), bądź to poprzez złożenie go w oddziale banku. Tu należy mieć na względzie, że większość banków żąda opłaty od wydania takich zaświadczeń.
We wniosku powinieneś wskazać, by bank przesłał do Ciebie zaświadczenia obejmujące cały okres obowiązywania danej umowy kredytowej co do:
Pamiętaj, że w razie trudności w uzyskaniu zaświadczeń lub sformułowania wniosku, Kancelaria może udzielić Ci pomocy.
W danej sprawie koniecznym może być przedłożenie do Kancelarii również innych dokumentów. Różnice w katalogu takich dokumentów zależą przede wszystkim od konkretnego stanu faktycznego. Biorąc pod uwagę okoliczności, Kancelaria poinformuje Cię jakie jeszcze dokumenty okażą się potrzebne.
Współpraca
Jeżeli jesteś zainteresowany uzyskaniem oceny prawnej, z której dowiesz się jaka jest Twoja sytuacja i jakie są dalsze możliwości działania w sprawie albo już obecnie chcesz powierzyć nam prowadzenie całej sprawy to zachęcamy do zarezerwowania terminu w formie elektronicznej Rezerwuj spotkanie z Radcą Prawnym online (spaliksodokancelaria.pl) lub telefonicznej.