Blog

Jakub Spalik Poniedziałek, 8 lipiec 2024

Karuzela podatkowa

Co jakiś czas w różnych miejscach w sieci i w prasie trafiamy na materiały dotyczące stawiania zarzutu przez Urząd Skarbowy, że dany podatnik, zazwyczaj firma, nie dochowała należytej staranności w weryfikowaniu swoich kontrahentów. Zwykle te materiały są związane z wykryciem przez US oszustw w podatku VAT tzw. "karuzeli podatkowych".

Karuzela podatkowa
Nie jesteśmy ekspertami od podatków więc samym mechanizmem oszustwa nie będziemy się zajmować. Niemniej, sami jesteśmy płatnikiem podatku VAT a już na pewno są nimi firmy produkcyjne, których obsługę prawną prowadzimy. Wobec tego zarówno my, jak i nasi klienci możemy stać się ofiarami oszustw podatkowych w sposób całkowicie nieświadomy.
 
Co zatem zrobić? Odpowiedzią jest: posiadać i stosować procedurę weryfikacyjną kontrahentów. Celem procedury powinno być zapobieganie udziałowi w oszustwach podatkowych. Firmy, które nie dokonują weryfikacji swoich dostawców i odbiorców narażają się na nieświadome uczestnictwo w łańcuchu transakcji służącym do wyłudzenia podatku VAT oraz na potencjalną odpowiedzialność karną, karną skarbową i podatkową. Dodatkowo, naszym zdaniem, procedura powinna także obejmować weryfikację finansową kontrahenta w celu uniknięcia wejścia w relacje z pomiotem, który jest niewypłacalny lub znajduje się na przedpolu niewypłacalności. Pozwoli to na uniknięcie ryzyka nieotrzymania płatności lub kupionego towaru/usługi.
 
Procedura powinna zatem pozwalać na ustalenie czy mamy do czynienia z podmiotem aktywnym podatkowo, prowadzącym rzeczywistą działalność gospodarczą uwidocznioną w urzędowych rejestrach oraz czy dysponuje on odpowiednią "wiarygodnością finansową".
Jakie punkty powinny się zaleźć w takiej procedurze? Oto kilka propozycji:
  • sprawdzenie danych rejestracyjnych firmy (nazwy, adresu, NIP) w KRS (dotyczy spółek prawa handlowego) System EKRS (ms.gov.pl) lub w CEIDG (dotyczy jednoosobowych działalności gospodarczych i spółek cywilnych) Przeglądanie wpisów | Ceidg.gov.pl - Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej. W przypadku kontrahentów z innych krajów UE można wykorzystać narzędzie: Znajdź spółkę (europa.eu)
  • sprawdzenie danych w wykazie podatników VAT: Wykaz podatników VAT - wyszukiwarka (podatki.gov.pl) lub w systemie VIES Jak sprawdzić numer VAT (system VIES) - Your Europe (europa.eu), szczególnie w przypadku podatników mających siedzibę w innym kraju UE,
  • sprawdzenie czy spółka składa sprawozdania finansowe i jakie informacje w nich wykazuje Portal Finansowy (ms.gov.pl),
  • sprawdzenie opinii na temat tego kontrahenta w Internecie oraz pozyskanie i zweryfikowanie referencji, na które się powołuje,
  • analiza zachowań biznesowych kontrahenta widocznych w KRS (np. częstotliwość zmian w zarządzie, w składzie udziałowców, nazwy firmy lub lokalizacji siedziby),
  • zamówienie raportów gospodarczych na temat kontrahenta od niezależnych podmiotów,
  • poproszenie o informacje o majątku i dokumenty oraz ich samodzielna weryfikacja (np. numery KW, zaświadczenia o niezaleganiu z US i ZUS. itp.)
  • dbałość o sporządzenie dokumentacji potwierdzającej odbiór i jakość otrzymanych lub sprzedanych towarów,
  • digitalizacja dokumentów transakcyjnych.

Współpraca

Zapraszamy do umówienia się na indywidualną konsultację on-line: Rezerwuj spotkanie z Radcą Prawnym online (spaliksodokancelaria.pl).

Prawidłowe wdrożenie nowego systemu
Jakub Spalik 06.05.2024 r.

Prawidłowe wdrożenie nowego systemu

poprzedni wpis
Jakub Spalik 09.09.2024 r.

Czy członek zarządu odpowiada za zobowiązania spółki po jej wykreśleniu z KRS ?

następny wpis
Czy członek zarządu odpowiada za zobowiązania spółki po jej wykreśleniu z KRS ?
Wróć do listy